#адаптаціяреальності
Проєкт є холістичним дослідженням міських просторів. У серії ілюстрацій, що поновлюється й понині, відображається моє бачення міст: з фокусом на буденних локаціях, які потрапляють до поля уваги, коли приїздиш у місто вперше, і стають невидимими, коли ходиш повз них кожен день.
Роботу над серією було розпочато у 2018 році. Цьому передувало знайомство із громадською організацією «Ґараж Ґенґ», що приїздила до Бахмуту у 2016 році досліджувати міські міфологеми для проєкту «Код міста». У 2018 році «Ґараж Ґенґ» та Інститут Ґете провели у Констянтиновці культурний проєкт «Далеко та близько: культура і конфлікт»*, де ми з Ростиславом Сосновим стали однією з п’яти команд, яким запропонували написати та втілити власний проєкт. Тоді і почалася робота над #адаптацією реальності. Наш початковий задум полягав у порівнянні маленьких міст з адміністративними та обласними центрами. Ми бачили приклад «Ґараж Ґенґ», чий метод полягав у дослідженні історії міста та побудові міфологеми, і думали, що маємо діяти схожим чином. Але не тільки в цьому проєкті, а й взагалі у моїй артпрактиці, мені складно «йти від ідеї». Спочатку я намагалась щось читати про місто, шукати людей у його контексті, знаходити цікаві локації. Але життя бентежне, і нічого крім очікувань та постійної фрустрації від усвідомлення, що не виходить відвідати всі бажані місця, цей спосіб не дав. Тож довелося від нього відмовитись і починати все з початку. Коли немає очікувань — немає і розчарування.
Зараз робота над #адаптацією реальності вийшла далеко за межі одного проєкту й нараховує приблизно 1,5 тис. зображень. Це скоріше вже творчий метод і стиль життя, де я спостерігаю міста у моменті, досліджую їх через власну присутність.
Цей проєкт і наша велика подорож значно вплинули на моє світобачення. Експозиція транслює моє змінене сприйняття України. До неї увійшло 53 ілюстрації з 25-ти міст України: Бахмут, Вінниця, Дніпро, Добропілля, Житомир, Івано-Франківськ, Краматорськ, Кропивницький, Лиман, Лисичанськ, Луцьк, Львів, Миколаїв, Одеса, Полтава, Рубіжне, Сєвєродонецьк, Слов'янськ, Суми, Тернопіль, Ужгород, Харків, Херсон, Чернігів, Чернівці.
Якщо дивитися на серію в цілому, то можна помітити своєрідну подібність зображень, коли складно відрізнити одне місто від іншого — подорожі наче об’єднали їх. Раніше мені здавалося, що красива архітектура, багата культура, «центр світу» знаходяться «десь там» — тепер я бачу особливе у кожному місті. Мені однаково цікаво побувати як у Львові, так і у малому містечку. Може, в малому навіть цікавіше.
______________________
*Далеко та близько: культура і конфлікт – проєкт, ініційований Інститутом Ґете в Україні та програмою «Код Міста» ГО Ґараж Ґен.
Маша Вишедська
Народилась у 1994 р., живе та працює у м. Бахмут. Працює з графікою, фотографією. Коло тем, до яких звертається художниця: міста поза історичного контексту та їх туристичної, економічної цінності; моделювання відстороненого погляду на світ постапокаліптичних часів, візуальні рефлексії про можливу свідомість у тілі андроїдів; дослідження родинних архетипів крізь призму сімених альбомів.
Координатор та менеджер — Ростислав Сосновий.